1-sonli Markaziy klinik shifoxona Toshkent shahri, Mirzo Ulug'bek tumani, Mohlaroyim ko'chasi, 40-uyda joylashgan.
1-sonli Markaziy klinik shifoxona biriktirilgan kontingent va aholiga yuqori malakali mutaxassislar tomonidan yuqori malakali ixtisoslashtirilgan statsionar yordam ko'rsatadi.
1-sonli Markaziy klinik shifoxonada quyidagi klinik va diagnostika bo'linmalari mavjud:
• terapevtik
• nevrologik
• kardiologik
• uroginekologik
• jarrohlik
• reanimatsiya
• klinik va diagnostika bo'limi
• kompyuter diagnostikasi bo'limi
• klinik va biokimyoviy laboratoriya
• fizioterapiya bo'limi
• suv davolash
• dorixona
• markazlashtirilgan sterilizatsiya bo'limi.
Klinikada jarrohlik bo'limi kecha - kunduz ishlaydi va yuqori murakkablikdagi qorin va qon tomir patologiyalari uchun rejalashtirilgan operatsiyalar-Laparoskopik appendektomiya, allogernioplastika bilan churrani davolash, angiojarrohlik operatsiyalari: flebektomiya, Troyanov operatsiyasi, arteriyalarni almashtirish, endoarterektomiya.
Yaqin kelajakda flebologiya, proktologiya va otorinolaringologiyada lazer texnologiyalaridan foydalangan holda operatsiyalar amalga oshiriladi.
Uroginekologiya bo'limida genitoüriner tizim kasalliklari bo'lgan bemorlarni tashxislash va davolash amalga oshiriladi, shuningdek ginekologik operatsiyalar amalga oshiriladi: bachadonni chiqarib tashlash va amputatsiya qilish, plastik jarrohlik, Laparoskopik kistektomiya, Laparoskopik DHS, urologik operatsiyalar: nefrektomiya, adenomektomiya, epitsistostomiya, varikosel va boshqalar.
Kardiologiya bo'limida yurak - qon tomir patologiyasi bo'lgan bemorlarni tashxislash va davolash, diagnostika va davolash standartlariga muvofiq barcha tadqiqot usullari o'tkaziladi. C yurak-qon tomir maqsadlarining oldini olishda kuchaytirilgan kontrpulsatsiya usuli qo'llaniladi.
Nevrologik bo'limda periferik va Markaziy asab tizimlari buzilgan bemorlarni tashxislash va davolash amalga oshiriladi. Neyrofiziologik tadqiqotlar: elektroensefalografiya, miya va mushak-skelet tizimining MSCT, braksefalik arteriyalarning doppleri. Bo'limda o'tkir miya qon aylanishining buzilishining birlamchi va ikkilamchi profilaktikasi, fizioterapiya mashqlari va Moto-MED simulyatorlaridan foydalangan holda insult bilan og'rigan bemorlarni erta va kech reabilitatsiya qilish amalga oshiriladi.
Terapevtik bo'limda ultratovush, rentgenologik, MSKT tadqiqot usullaridan foydalangan holda oshqozon-ichak, o'pka, endokrin tizimlar kasalliklari bo'lgan bemorlarni tashxislash va davolash amalga oshiriladi.
Klinik diagnostika bo'limida quyidagi tekshiruv usullari amalga oshiriladi:
• endoskopik tadqiqot usullari (videoezofagogastroduodenoskopiya, kolonofibroskopiya, bronxofibroskopiya, retrograd pankreatoxolangiografiya, oshqozon yarasi va poliplarning diatermokoagulyatsiyasi, maqsadli biopsiya, qizilo'ngach varikoz tomirlarining skleroterapiyasi).
• funktsional diagnostika xonasi (elektrokardiografiya, ritmogramma, velosiped ergometriyasi, Xolter EKG monitoringi, qon bosimini kunlik monitoring qilish, fvd)
• ultratovush tekshiruv usullari (qorin bo'shlig'i, tos va qalqonsimon bez organlarining ultratovush tekshiruvi, ekokardiyografiya, yurak va qon tomirlarini Doppler tekshiruvi)
• rentgen tekshiruv usullari (nafas olish tizimining rentgenogrammasi, suyak tizimi, kontrastli rentgen tekshiruvi)
• barcha organlar va tizimlarning ko'p qatlamli kompyuter tomografiyasi (mahalliy va kontrast yordamida)
• Fizioterapiya bo'limida quyidagi protseduralar amalga oshiriladi: yuqori chastotali oqimlar: UHF, mikroto'lqinli pech,UZT; past chastotali: elektroforez, interferentsiya oqimlari, SMT, amplipuls; magnitoterapiya, magnit lazer; lazer terapiyasi. Aerozol terapiyasi: nafas olish-gidroksidi, yog'li, dori. Pressoterapiya, vakuum terapiyasi.  Gidroterapiya: dumaloq dush, "Vishi" dush, "Charcot" dush, ko'tarilgan dush. To'rt kamerali vannalar: yuqori va pastki oyoq-qo'llar uchun kontrastli vannalar, oyoq-qo'llar uchun galvanik vannalar. Vannalar: marvarid, "hashamatli dam olish" vannasi,"tinch okeani" vannasi,
• suv osti massaji-avtomatik va qo'lda. Massaj: klassik davolash va nuqta.  Nozologiyalar bo'yicha fizioterapiya mashqlari, tortish tortish. Kolonogidroterapiya
1-sonli MKSH hududida 5 ta davolash binosi, kompyuter tomografiyasi bo'limi, 70 o'rinli konferensiya zali, kir yuvish xonasi, oziq-ovqat xonasi, buxgalteriya korpusi, qozonxona joylashgan.
1-sonli MKSHda elektron kasallik tarixini yuritish bo'yicha kompyuter tarmog'i joriy etildi, unda barcha tekshiruv natijalari, bemorning ahvoli dinamikasi, olingan barcha ma'lumotlarni majburiy arxivlash bilan bo'shatilgan epikriz joriy etildi.

Central Clinical Hospital No. 1 of the Head Medical Department under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan
- Tashkent c, Mirzo-Ulugbek district, Mokhlaroyim street, 40
The Central Clinical Hospital No. 1 is located at the address: Tashkent, Mirzo-Ulugbek district, Mokhlaroyim Street, 40.
CCH No. 1 provides highly qualified specialized inpatient care to the attached contingent and the population by highly qualified specialists.
The Central Clinical Hospital No. 1 has the following clinical and diagnostic units:
- therapeutic
- Neurological
- Cardiological
- Urogynecological
- Surgical
- Intensive
- Care Clinical Diagnostic Department
- Department of Computer Diagnostics
- Clinical and Biochemical Laboratory
- department of physiotherapy
- hydrotherapy
- pharmacy
- department of centralized sterilization.
The clinic has a surgical department operating around the clock and routine operations for abdominal and vascular pathology of high complexity have been introduced into daily practice - laparoscopic appendectomy, herniation with allogernoplasty, angiosurgical operations: phlebectomy, Troyanov operation, artery replacement, endoarterectomy.
In the near future, operations using laser technologies in phlebology, proctology and otolaryngology will be introduced into the complex of interventions.
In the department of urogynecology, diagnosis and treatment of patients with diseases of the genitourinary system are carried out, as well as gynecological operations are performed: extirpation and amputation of the uterus, plastic surgery, laparoscopic cystectomy, laparoscopic DCS, urological operations: nephrectomy, adenomectomy, epicystostomy, varicocele, etc.
In the cardiology department, diagnosis and treatment of patients with cardiovascular pathology are carried out, with all research methods carried out in accordance with the standards of diagnosis and treatment. For the prevention of cardiovascular diseases, the method of enhanced counterpulsation is used.
The neurological department provides diagnosis and treatment of patients with disorders of the peripheral and central nervous systems. Neurophysiological studies include: electroencephalography, MSCT of the brain and musculoskeletal system, Doppler of brachycephalic arteries. The department provides primary and secondary prevention of acute cerebral circulatory disorders, early and late rehabilitation of stroke patients with the use of physical therapy and the use of MOTO-MED simulators.
The therapeutic department provides diagnostics and treatment of patients with diseases of the gastrointestinal, pulmonary, and endocrine systems, using ultrasound, X-ray, and MSCT research methods.
The following examination methods are carried out in the clinical diagnostic department:
- endoscopic research methods (video oesophagogastroduodenoscopy, colonofibroscopy, bronchofibroscopy, retrograde pancreatocholangiography, diathermocoagulation of ulcers and polyps, targeted biopsy, sclerotherapy of varicose veins of the esophagus).
- functional diagnostics room (electrocardiography, rhythmogram, bicycle ergometry, Holter ECG monitoring, daily blood pressure monitoring, FVD)
- ultrasound research methods (ultrasound of the abdominal cavity, pelvis and thyroid gland, echocardiography, Doppler studies of the heart and blood vessels)
- X-ray research methods (X-ray of the respiratory system, bone system, X-ray studies with contrast)
- multislice computed tomography of all organs and systems (native and using contrast)
- In the department of physiotherapy, such procedures are performed as: high-frequency currents: UHF, microwave, ultrasound; low-frequency: electrophoresis, interference currents, SMT, amplipulse; magnetic therapy, magnetolaser; laser therapy. Aerosol therapy: inhalation – alkaline, oily, medicinal. Pressotherapy, vacuum therapy. Hydrotherapy: circular shower, "Vishi" shower, "Charcot" shower, ascending shower. Four-chamber baths: contrast baths for upper and lower extremities, galvanic baths for extremities. Baths: pearl, Luxury relax bathtub, Pacific bathtub,
- underwater massage is automatic and manual. Massage: classic therapeutic and acupressure. Physiotherapy in nosology, traction traction. Colonohydrotherapy
On the territory of the Central Clinical Hospital No. 1 there are: 5 medical buildings, a computed tomography department, a conference hall for 70 seats, a laundry department, a food hall, an accounting building, a boiler room.
The Central Clinical Hospital No. 1 has implemented a computer network for maintaining an electronic medical history with the introduction of all examination results, the dynamics of the patient's condition, discharge epicrisis with mandatory archiving of all received data.