2-sonli Markaziy klinik shifoxona Toshkent shahri, Mirzo Ulug'bek tumani, Ashxobod ko'chasi, 3-uyda joylashgan.;
2-sonli Markaziy klinik shifoxona hududida 3 ta davolash binosi, 80 o'rinli konferensiya zali, tozalangan mineral suvli suv davolash xonasi, shuningdek, yuqori tezlikdagi internetga kirish, bemorlarning kasallik tarixi elektron tizimi joylashgan.
Yuqori malakali mutaxassislar aholiga va biriktirilgan kontingentga statsionar tibbiy yordam ko'rsatadi.
2-MKSHda quyidagi xizmatlar ko'rsatiladi:
• Diagnostika va davolashda yangi va zamonaviy diagnostika usullari;
• Parhez ovqatlanishni hisobga olgan holda uyushgan ovqatlanish;
• aholiga va biriktirilgan kontingentga statsionar tibbiy yordam ko'rsatadi.
• Klinikaning oftalmologiya bo'limida diagnostika tekshiruvlari va quyidagi operatsiya turlari o'tkaziladi: katarakt ekstrakapsular ekstraktsiyasi, katarakt fakoemulsifikatsiya ekstraktsiyasi, anti-Glaukomatoz operatsiyalar, pterigiumektomiya, blefaroplastika, ko'z qovoqlari papilloektomiyasi, ko'z qovoqlari volvulusi operatsiyasi, chalazionektomiya, ksantelazektomiya, glaukoma uchun orqa sklerotomiya.
KBB bo'limida barcha diagnostik tadqiqot usullari, shuningdek, KBB organlari kasalliklarini konservativ va jarrohlik davolash, shu jumladan funktsional sinus jarrohligi va eshitish qobiliyatini tiklash bo'yicha operatsiyalar (professor Sh.E. Omonov rahbarligida) o'tkaziladi.
Tor ixtisoslashgan bo'limlardan biri bo'lgan endokrinologiya bo'limi qalqonsimon bez, buyrak usti bezlari, diabet, semirish, gipofiz kasalliklari bilan davolanadi. Bundan tashqari, ushbu bo'limda diabet maktabi tashkil etilgan bo'lib, u erda bemorlar bilan rejada muntazam mashg'ulotlar o'tkaziladi. Oyoqlarda diabetning asoratlarini oldini olish uchun malakali mutaxassis hamshira keropodist diabetik bemorlar bilan ishlaydi.
Nevrologik bo'limda periferik va Markaziy asab tizimi buzilgan bemorlarni tashxislash va davolash amalga oshiriladi. Neyrofiziologik tadqiqotlar: elektroensefalografiya, reoensefalografiya, Ekoensefalografiya, pastki ekstremitalarning reovazografiyasi, Brakiyosefalik arteriyalar va periferik tomirlarning doppleri, akupunktur, paravertebral blokadalar, shuningdek qon tomirlari bilan og'rigan bemorlarni erta va kech reabilitatsiya qilish.
Fizioterapiya bo'limida quyidagi protseduralar amalga oshiriladi :
• Yuqori chastotali oqimlar: UHF, darsenval, UZT;
• Past chastotali: elektroforez, SMT, DDT, amplipuls, interdin, magnit, magnit lazer.
• Yorug'lik bilan davolash: sollux, Dufo.
• Issiqlik bilan davolash: kerosin-ozokerit; aerozol terapiyasi: nafas olish;
• Gidroterapiya: dumaloq dush, Kaskad dush, Charcot dush, ko'tarilgan dush, marvarid vannasi, suv osti massaji, vichi dush, yuqori va pastki ekstremitalarning girdobli vannalari; massaj va mashqlar terapiyasi.
Diagnostika bo'limida quyidagi tekshiruvlar o'tkaziladi:
• ezofagogastroduodenoskopiya;
• elektrokardiografiya;
• ritmogramma;
• velosiped ergometriyasi;
• Xolter EKG monitoringi;
• qon bosimini kunlik monitoring qilish;
• Tashqi Nafas Olish Funktsiyasi;
• Qorin bo'shlig'i, tos suyagi va qalqonsimon bez organlarining ultratovush tekshiruvi;
• ekokardiyografiya;
• bachadon bo'yni ginekologik tekshiruvi, smear va davolash.
• Terapevtik bo'limda ichki organlarning ultratovush tekshiruvi, rentgen tekshiruvi, fvd, EFGDS o'tkaziladi.

Центральная клиническая больница № 2 Главного медицинского управления при Администрации Президента Республики Узбекистан
- г. Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, улица Ашхабадская, 3
Центральная Клиническая Больница №2 расположена по адресу: г. Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, улица Ашхабадская, 3.;
На территории ЦКБ №2 расположен : 3 лечебных корпусов, конференц-зал на 80 мест, водолечебница с очищенной минеральной водой, а также доступ к высокоскоростному интернету, электронная система историй болезни больных.
Высококвалифицированные специалисты предоставляет стационарную медицинскую помощь населению и прикреплённому контингенту.
В ЦКБ №2 оказывается следующие услуги:
- Новые и современные диагностические методы при диагностике и лечении;
- Организованное питание, с учетом диетического питания;
- оказывает стационарную медицинскую помощь населению и прикрепленному контингенту.
В офтальмологическом отделении клиники проводятся диагностические обследовании и следующие виды операции: экстракапсулярная экстракция катаракты, факоэмульсификационная экстракция катаракты, антиглаукоматозные операции, птеригиумэктомия, блефаропластика, папиллоэктомия век, операция при завороте век, халязионэктомия, ксантелазмэктомия, задняя склеротомия при Глаукоме.
В ЛОР отделении проводятся все диагностические методы исследования, а также, консервативное и хирургическое лечение заболеваний ЛОР органов, включая функциональную синус хирургию и операции по восстановлению слуха (под руководством профессора Ш.Э.Омонова).
Отделение эндокринологии, которое является одним из узких специализированных отделов, лечатся заболевании щитовидной железы, надпочечников, сахарный диабет, ожирение, заболевания гипофиза. Кроме того, в этом отделении организована Школа диабета, где проводятся регулярные занятия по плану с пациентами. Для предотвращения осложнений диабета на ногах, с диабетическими больными работает обученный специалист медсестра кероподист.
В неврологическом отделении проводятся диагностика и лечение больных с нарушением периферической и центральной нервной системы. Из нейрофизиологических исследований: Электроэнцефалография, Реоэнцефалография, Эхоэнцефалография, Реовазография нижних конечностей, доплер Брахиоцефальных артерий и периферических сосудов, иглорефлексотерапия, паравертебральные блокады, а также ранняя и поздняя реабилитация больных с инсультом.
В отделении Физиотерапии проводятся такие процедуры как :
- Высокочастотные токи: УВЧ, Дарсенваль, УЗТ;
- Низкочастотные: электрофорез, СМТ, ДДТ, амплипульс, интердин, магнит, магнит лазер.
- Светолечение: соллюкс, ДУФО.
- Теплолечение: парафин-озокерит; аэрозоль терапия: ингаляция;
- Водолечение: циркулярный душ, душ Каскад, душ Шарко, Восходящий душ, жемчужная ванна, подводный массаж, душ Виши, вихревые ванны верхних и нижних конечностей; массаж и ЛФК.
В диагностическом отделении проводятся следующее обследовании:
- эзофагогастродуоденоскопия;
- электрокардиография;
- ритмограмма;
- велоэргометрия;
- Холтеровское мониторирование ЭКГ;
- суточное мониторирование АД;
- Функция Внешнего Дыхания;
- УЗД органов брюшной полости, малого таза и щитовидной железы;
- эхокардиография;
- гинекологическое обследование шейки матки, взятие мазка и лечение.
В Терапевтическом отделении проводят УЗИ внутренних органов, Рентгенологическое обследование, ФВД, ЭФГДС.
Контактные телефоны: +998-71-267-21-75; + 998-71-268-77-32;
Email: ckb2@apgmu.uz, ckb2@list.ru.
Центральной Клинической Больницы №2 Главного Медицинского Управления при Администрации Президента Республики Узбекистан
| Приемный покой |
| Клинико-диагностическое отделение |
| Клинико биохимическая лаборатория |
| СТАЦИОНАРНЫЕ ОТДЕЛЕНИИ : |
Приемно-диагностическое отделение Терапевтическое отделение Неотложная кардиология Реанимационное отделение Неврологическое отделение Эндокринологическое отделение ЛОР отделение Офтальмологическое отделение Кардиологическое отделение |