2-sonli Markaziy klinik shifoxona Toshkent shahri, Mirzo Ulug'bek tumani, Ashxobod ko'chasi, 3-uyda joylashgan.;
2-sonli Markaziy klinik shifoxona hududida 3 ta davolash binosi, 80 o'rinli konferensiya zali, tozalangan mineral suvli suv davolash xonasi, shuningdek, yuqori tezlikdagi internetga kirish, bemorlarning kasallik tarixi elektron tizimi joylashgan.
Yuqori malakali mutaxassislar aholiga va biriktirilgan kontingentga statsionar tibbiy yordam ko'rsatadi.
2-MKSHda quyidagi xizmatlar ko'rsatiladi:
• Diagnostika va davolashda yangi va zamonaviy diagnostika usullari;
• Parhez ovqatlanishni hisobga olgan holda uyushgan ovqatlanish;
• aholiga va biriktirilgan kontingentga statsionar tibbiy yordam ko'rsatadi.
• Klinikaning oftalmologiya bo'limida diagnostika tekshiruvlari va quyidagi operatsiya turlari o'tkaziladi: katarakt ekstrakapsular ekstraktsiyasi, katarakt fakoemulsifikatsiya ekstraktsiyasi, anti-Glaukomatoz operatsiyalar, pterigiumektomiya, blefaroplastika, ko'z qovoqlari papilloektomiyasi, ko'z qovoqlari volvulusi operatsiyasi, chalazionektomiya, ksantelazektomiya, glaukoma uchun orqa sklerotomiya.
KBB bo'limida barcha diagnostik tadqiqot usullari, shuningdek, KBB organlari kasalliklarini konservativ va jarrohlik davolash, shu jumladan funktsional sinus jarrohligi va eshitish qobiliyatini tiklash bo'yicha operatsiyalar (professor Sh.E. Omonov rahbarligida) o'tkaziladi.
Tor ixtisoslashgan bo'limlardan biri bo'lgan endokrinologiya bo'limi qalqonsimon bez, buyrak usti bezlari, diabet, semirish, gipofiz kasalliklari bilan davolanadi. Bundan tashqari, ushbu bo'limda diabet maktabi tashkil etilgan bo'lib, u erda bemorlar bilan rejada muntazam mashg'ulotlar o'tkaziladi. Oyoqlarda diabetning asoratlarini oldini olish uchun malakali mutaxassis hamshira keropodist diabetik bemorlar bilan ishlaydi.
Nevrologik bo'limda periferik va Markaziy asab tizimi buzilgan bemorlarni tashxislash va davolash amalga oshiriladi. Neyrofiziologik tadqiqotlar: elektroensefalografiya, reoensefalografiya, Ekoensefalografiya, pastki ekstremitalarning reovazografiyasi, Brakiyosefalik arteriyalar va periferik tomirlarning doppleri, akupunktur, paravertebral blokadalar, shuningdek qon tomirlari bilan og'rigan bemorlarni erta va kech reabilitatsiya qilish.
Fizioterapiya bo'limida quyidagi protseduralar amalga oshiriladi :
• Yuqori chastotali oqimlar: UHF, darsenval, UZT;
• Past chastotali: elektroforez, SMT, DDT, amplipuls, interdin, magnit, magnit lazer.
• Yorug'lik bilan davolash: sollux, Dufo.
• Issiqlik bilan davolash: kerosin-ozokerit; aerozol terapiyasi: nafas olish;
• Gidroterapiya: dumaloq dush, Kaskad dush, Charcot dush, ko'tarilgan dush, marvarid vannasi, suv osti massaji, vichi dush, yuqori va pastki ekstremitalarning girdobli vannalari; massaj va mashqlar terapiyasi.
Diagnostika bo'limida quyidagi tekshiruvlar o'tkaziladi:
• ezofagogastroduodenoskopiya;
• elektrokardiografiya;
• ritmogramma;
• velosiped ergometriyasi;
• Xolter EKG monitoringi;
• qon bosimini kunlik monitoring qilish;
• Tashqi Nafas Olish Funktsiyasi;
• Qorin bo'shlig'i, tos suyagi va qalqonsimon bez organlarining ultratovush tekshiruvi;
• ekokardiyografiya;
• bachadon bo'yni ginekologik tekshiruvi, smear va davolash.
• Terapevtik bo'limda ichki organlarning ultratovush tekshiruvi, rentgen tekshiruvi, fvd, EFGDS o'tkaziladi.

Central Clinical Hospital No. 2 of the Main Medical Department under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan
- Tashkent c, Mirzo-Ulugbek district, Ashgabat street, 3
The Central Clinical Hospital No. 2 is located at the address: Tashkent, Mirzo-Ulugbek district, Ashkhabadskaya Street, 3.;
On the territory of the Central Clinical Hospital No. 2 there are: 3 medical buildings, a conference hall with 80 seats, a hydrotherapy room with purified mineral water, as well as access to high-speed Internet, an electronic system of patient medical records.
Highly qualified specialists provide inpatient medical care to the population and the attached contingent.
The following services are provided at CCH No. 2:
- New and modern diagnostic methods for diagnosis and treatment;
- Organized meals, taking into account dietary nutrition;
- provides inpatient medical care to the population and the attached contingent.
- Diagnostic examinations and the following types of surgery are performed in the ophthalmology department of the clinic: extracapsular cataract extraction, phacoemulsification cataract extraction, antiglaucomatous operations, pterygiumectomy, blepharoplasty, eyelid papillectomy, eyelid inversion surgery, chalazionectomy, xanthelasmectomy, posterior sclerotomy for Glaucoma.
The ENT department carries out all diagnostic research methods, as well as conservative and surgical treatment of diseases of the ENT organs, including functional sinus surgery and operations to restore hearing (under the guidance of Professor Sh.E.Omonov).
The Department of Endocrinology, which is one of the narrow specialized departments, treats diseases of the thyroid gland, adrenal glands, diabetes mellitus, obesity, pituitary gland diseases. In addition, a Diabetes School has been organized in this department, where regular classes are held according to the plan with patients. To prevent complications of diabetes on the legs, a trained specialist nurse keropodist works with diabetic patients.
The neurological department provides diagnostics and treatment of patients with peripheral and central nervous system disorders. From neurophysiological studies: Electroencephalography, Rheoencephalography, Echoencephalography, Rheovasography of the lower extremities, Doppler of Brachiocephalic arteries and peripheral vessels, acupuncture, paravertebral blockades, as well as early and late rehabilitation of stroke patients.
The Physiotherapy department provides such procedures as :
- High frequency currents: UHF, Darsenval, UZT;
- Low frequency: electrophoresis, SMT, DDT, amplipulse, interdine, magnet, magnet laser.
- Phototherapy: sollux, DUFO.
- Heat treatment: paraffin-ozokerite; aerosol therapy: inhalation;
- Hydrotherapy: circular shower, Cascade shower, Charcot shower, Ascending shower, pearl bath, underwater massage, Vichy shower, vortex baths of the upper and lower extremities; massage and physical therapy.
- The following examinations are carried out in the diagnostic department:
- esophagogastroduodenoscopy;
- electrocardiography;
- rhythmogram;
- veloergometry;
- Holter ECG monitoring;
- daily blood pressure monitoring;
- The Function Of External Respiration;
- Ultrasound examination of the abdominal cavity, pelvis and thyroid gland;
- echocardiography;
- gynecological examination of the cervix, swabbing and treatment.
- In the Therapeutic Department, ultrasound of internal organs, X-ray examination, FVD, EFGDS are performed.
Contact phone numbers: +998-71-267-21-75; + 998-71-268-77-32;
Email: ckb2@apgmu.uz