- Toshkent sh, Yashnobod tumani, ko'ch. S.Azimova-65
Markaziy dorixona O'zbekiston Respublikasi Prezidenti administratsiyasi huzuridagi bosh tibbiyot boshqarmasining tarkibiy bo' linmasi hisoblanadi va aholini, shuningdek davolash-profilaktika muassasalarini dori-darmonlar va tibbiy buyumlar bilan ta ' minlashga mo'ljallangan.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti administratsiyasi huzuridagi bosh tibbiyot boshqarmasining Markaziy dorixona bo' limlari:
- S. Azimov 67 ko'chasidagi 3-sonli tayyor dozalash shakllari bo'limi, - aholiga chakana sotish va imtiyozli retseptlar bo'yicha dori-darmonlarni tarqatish;
- niezbek yo'li ko'chasi, 6, 3-uydagi tayyor dozalash shakllari bo'limi-aholiga chakana sotish va imtiyozli retseptlar bo'yicha dori-darmonlarni tarqatish;
- retsept bo'yicha ishlab chiqarish bo'limi-aholiga individual retsept bo'yicha dori vositalarini chakana sotish va ishlab chiqarish, shuningdek steril dozalash shakllarini ishlab chiqarish va sotish;
- "Optika" bo'limi-optik buyumlar va tibbiy buyumlarni sotish, shuningdek ko'zoynakni ta'mirlash, ko'rish diagnostikasi uchun uskunalar mavjud;
- zaxiralar bo 'limi-o' r QHT huzuridagi GMU davolash-profilaktika muassasalarini dori-darmonlar va tibbiy buyumlar bilan ta ' minlash va tashqi tashkilotlarga ulgurji sotish.
- S. Azimov 67 ko'chasidagi fitobar - kislorod ko'piklari va dorivor infuziyalarni tayyorlash, dorivor o'tlar va sut mahsulotlarini aholiga sotish.

The central pharmacy is located at the address: Tashkent, Yashnabad district, S.Asimov Street, 67.
The Central Pharmacy is a structural subdivision of the Main Medical Department under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan and is designed to provide medicines and medical products to the population, as well as medical and preventive institutions.
Departments of the Central Pharmacy of the Main Medical Department at the AP of the Republic of Uzbekistan:
• department of ready–made dosage forms No. 3 at S.Asimov str., 67 - retail sale to the public and distribution of medicines on preferential prescriptions;
• the department of ready-made dosage forms at Niezbek Yuli str., 6, d. 3 - retail sale to the public and distribution of medicines on preferential prescriptions;
• prescription and production department – retail sale and manufacture of medicines according to individual formulations to the population, as well as the manufacture and sale of sterile dosage forms;
• the Optics department - the sale of optical products and medical supplies, as well as the repair of glasses, there is equipment for the diagnosis of vision;
• The inventory department provides medicines and medical products to medical institutions of the State Medical University of the Republic of Uzbekistan and wholesale sales to third–party organizations.
• Phytobar on S.Asimov str., 67 - manufacture of oxygen foam and medicinal infusions, sale of medicinal herbs and dairy products to the population.
• The duty department is the retail sale of medicines and medical supplies to the population at night.